میانگین امتیاز کاربران به این پست :
 |  امتیاز 2/7 از  5  (از 503 رای)

آیا آخرین مهمانی مجردی برای عروس و داماد واجب است

1398/08/16 | تعداد نظرات :0 |
تیم صبور
|
برگزاری مراسم

آیا آخرین مهمانی مجردی واجب است که عروس و داماد برای خود بگیرند؟

یکی از مراسم های تازه ای که قبل از مراسم عقد زوجین برگزار می شود، مراسم آخرین مهمانی مجردی است. مراسمی که به نظر می رسد پیشینه آن به کشورهای همسایه و حتی غربی بر می گردد. به هر حال این مراسم چند سالی است که مرسوم شده و برگزار می شود. در این مقاله می خواهیم درباره آخرین مهمانی مجردی صحبت کنیم. پیشینه آن را بررسی کنیم و از این بگوییم که آیا باید به فکر برگزاری این آخرین مهمانی باشیم یا خیر.

مراسم آخرین مهمانی مجردی

برای شروع اول با این شروع کنیم که اصلاً آخرین مهمانی زمان مجردی چیست؟ و به چه شکل و شمایلی برگزار می شود؟ اگر اهل دنبال کردن فیلم و سریال خارجی باشید، ممکن است با مفهوم آخرین مهمانی مجردی رو به رو شده باشید. این مهمانی در حقیقت یک مهمانی خودمانی و دوستانه است؛ که در آن دوست و رفیق های داماد یا عروس او را غافل گیر کرده و سعی می کنند شبی به یادماندنی را برای او بسازند. گاهی این مهمانی ها به صورت سورپرایز برگزار می شود و گاهی نیز با آگاهی قبلی انجام می گیرد. در این جشن سعی می شود برنامه ها به گونه ای تنظیم شود که فرد در شرف ازدواج، به کارهایی بپردازد که بعد از ازدواج دیگر نمی تواند انجامشان دهد. به همین خاطر گاهی ممکن است تفریحات در نظر گرفته شده در این مهمانی ها کمی خارج از عرف نیز باشد.

آخرین مهمانی مجردی عروس

پیشینه گودبای پارتی در ایران

اگر بخواهیم از یک کلمه دیگر برای مهمانی مجردی قبل از ازدواج استفاده کنیم، می توانیم کلمه گودبای پارتی را مثال بزنیم. این کلمه مترادف انگلیسی آخرین جشن مجردی است و اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این رابطه داشته باشید، می توانید آن را به صورت انگلیسی جست و جو کنید. پیشینه گودبای پارتی در ایران کمتر از دیگر کشورها است. ولی به این معنا نیست که در ایران چنین مراسم هایی وجود نداشته. کلمه ترکی «ییقیناق» در واقع به همچین مراسمی اشاره دارد؛ که البته با فرهنگ و بوم ایرانی هماهنگی بیشتری داشته و یکی از مراسم های قدیمی عروسی در بین ترک های کشور است. برگزاری این مراسم به این گونه است که یک شب قبل از برگزاری مراسم عروسی و همزمان با برگزاری مراسم حنابندان در خانه عروس، داماد می تواند دوستان دوران مجردی خود را دعوت کند و آنها را به خانه خود بیاورد.

این مراسم به نوعی خداحافظی داماد با تمامی دوستی ها و دورهمی های مجردی است. زیرا او از شب بعد دارای همسر است و باید از دنیای مجردی خداحافظی کند. به خاطر اینکه در مراسم ییقیناق بیشتر دوستان داماد دعوت می شوند، این مراسم یک جشن جوان پسند بوده و کمتر از پیرمردان پا به سن گذاشته خبری هست.

خداحافظی با مجردی داماد

آیا برگزاری آخرین مهمانی مجردی واجب است؟

حال که درباره مراسم مهمانی مجردی صحبت کردیم و پیشینه آن را نیز بررسی کردیم، به نظر می رسد راحت تر می توانیم درباره لزوم یا عدم لزوم برگزاری آن گفت و گو کنیم. همین طور که گفته شد، مراسم آخرین مهمانی مجردی، یکی از مراسم هایی است که بیشتر پیشینه غربی دارد تا ایرانی. اگرچه در برخی از اقوام و محله ها نیز چنین مراسمی به شکلی دیگر برگزار می شود. پس اینکه بخواهیم درباره لزوم یا عدم لزوم برپایی آخرین جشن مجردی صحبت کنیم، بیش از هرچیزی بر می گردد به آداب و رسوم شما. اگر چنین رسمی را در خانواده خود دارید، می توانید با اطمینان خاطر بیشتری به فکر برپایی آن باشید و برای آن برنامه ریزی کنید.

جمع بندی

به هرحال قرار است این شب، آخرین روز از دوران مجردی شما باشد و حق دارید که در آن خوش بگذرانید. حتی اگر چنین مراسمی نداشته باشید، نیز می توانید به فکر برگزاری آن بیفتید. حتی می توانید برای دوست خود که آخرین روزهای مجردی اش را می گذراند چنین جشنی را برپا کنید؛ و به این شکل روزی خاطره انگیز را برای او رقم بزنید. در کل می توان گفت که هیچ چیز واجبی در مراسم های عروسی وجود ندارد. این مراسم ها فقط برای خوشی شماست و اگر احساس می کنید با برگزاری آخرین مهمانی مجردی خاطره خوشی خواهید ساخت، خب این کار را بکنید. چنانچه قصد برنامه ریزی مراسم مجردی را دارید، در نظر داشته باشید که با تزئینات گل آرایی و تزئین با بادکنک می توانید به بهترین شکل آن را پیش ببرید و خاطره ای به یادماندنی و فوق العاده زیبا برای خود و دوستانتان رقم بزنید.

آخرین مهمانی مجردی

امتیاز کاربران به این پست

به این پست امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
ثبت دیدگاه
دسته بندی ها
آخرین پست ها
تگ ها