بهترین زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد

1398/10/18 | تعداد نظرات :0 |
تیم صبور
|
برگزاری مراسم

بهترین زمان پذیرایی از مهمانان در دور سفره عقد چه هنگام است

مراسم عقد یکی از مهمترین مراسم هایی برای هر فرد است که باید آبرومندانه و منظم انجام شود. در کنار انجام تشریفات مراسم، زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد نیز بخش مهمی از مراسم عقد است. در این مقاله تلاش می کنیم ابتدا با معرفی این مراسم و آداب و رسوم های آن، به زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد بپردازیم.

برگزاری مراسم عقد

مراسم عقد در ایران قدمت بسیار طولانی دارد. می توان این مراسم را از ایران باستان دانست که در آیین زرتشت به وجود آمده است. مراسم عقد در زمان های گذشته بعد از مراسم شیرینی خوران و بعد از زمانی که دو خانواده با یکدیگر آشنا می شدند، انجام می شد. مراسم عقد به عنوان نقطه آغاز یک دوران متفاوت برای هر دختر و پسری است که قرار است تا در کنار یکدیگر زندگی مشترک خود را به طور رسمی شروع کنند و پس از مدتی، مراسم عروسی را جشن بگیرند.

اشکال برگزاری مراسم عقد در بین قومیت های مختلف در ایران متفاوت است و به طور کلی، هزینه های مراسم عقد بر عهده عروس و در بعضی موارد بخشی از آن بر عهده داماد می باشد. به طور کلی، مراسم عقد در جهت آشنایی بیشتر عروس و داماد و خانواده ها از یکدیگر انجام می شود و یک صیغه محرمیت کوتاه مدت می باشد. همچنین به مراسم عقد، مراسم نامزدی نیز می گویند. قیمت سفره عقد مدرن و ویژگی های آن یکی از مهمترین نکات در برگزاری مراسم عقد به شمار می رود و امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که زندگی مشترکشان به صورت مدرن و بسیار زیبا برگزار شود.

مراسم عقد

آداب و رسوم مراسم عقد

به طور کلی روند بسته شدن پیوند ازدواج میان یک زوج به صورت زیر می باشد، مراحل برگزاری مراسم عروسی از ابتدا تا انتها را برای شما بازگو خواهیم کرد:

در مرحله اول، معمولا از طرف خانواده داماد پیشنهاد ازدواج مطرح می شود. سپس با فرض اینکه ازدواج قرار است انجام شود، مجلس بله برون برگزار می شود که در آن بزرگان دو خانواده عروس و داماد، بر روی مهریه و شرایط ازدواج صحبت می کنند. سپس مراسم عقد یا نامزدی برگزار می شود. جهاز بران و حنابندان نیز از مراسم هایی است که بین مراسم عقد و ازدواج برگزار می شود و در نهایت مراسم جشن ازدواج یا همان عروسی برگزار می شود.

برگزاری مراسم عقد

به طور کلی همانطور که گفتیم، مراسم ازدواج از سوی خانواده عروس انجام می شود. از جمله آداب و رسوم های مراسم عقد می توان اشاره کرد به:

 • اینکه معمولا مراسم عقد در دفتر عقد یا منزل عروس یا داماد برگزار می شود
 • تمام مخارج خانواده عروس بر عهده می گیرد، هرچند در برخی آداب و رسوم ها، خانواده داماد هم سهمی را می پردازد.
 • در برخی از آداب و رسوم ها، مراسم عقد بین فامیل و خانواده عروس و داماد جداگانه انجام می شود.
 • در مراسم عقد، یک سفره پهن می شود که در معمولا روی زمین چیده می شود و عروس و داماد روبروی آن مراسم عقد را انجام می دهند. 
 • در مراسم عقد، عروس زمانی که تمام مهمانان آمده اند وارد شده و داماد در کنار سمت راست عروس می نشیند. 

عروس و داماد پای سفره عقد

چیدمان و طراحی سفره عقد

سفره عقد را می توان یکی از عناصر بسیار قدیمی که از زمان های گذشته تا کنون در مراسم های عقد یا ازدواج بین ایرانیان رواج یافته است، دانست که در اکثر شهرهای ایران، رواج دارد. در واقع این سفره عقد در زمان های گذشته برای تبریک گفتن و بیان آرزوی سعادت و خوشبختی برای داماد و عروس به کار می رفت. هر کدام از اجزای سفره عقد، بیانگر مفهوم یا نماینده ای از چیزهایی است که ممکن است ندانید، با وجود ثابت بودن تجهیزات، ممکن است نحوه چیدمان و طراحی سفره عقد متفاوت باشد. از جمله اجزای سفره عقد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قرآن که نشانه تایید وصلت از سوی خداوند و طلب یمن و برکات الهی است.
 • آینه که نشانه زلال بودن دل ها و سعادت است.
 • یک جفت شمعدان که نشانه روشنایی و گرمی در پیوند عقد است.
 • جانماز که نشانه اصول دین اسلام است.
 • اجزای دیگری مانند کاسه نبات، نقل و سکه، تخم مرغ، فندق، گردو و بادام، نان و پنیر، سبزی، گل، شیرینی، میوه، عسل، جاحلقه ای.

سفره عقد

زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد

پذیرایی یکی از بخش های مهم در مراسم عقد است که لازم است با برنامه ریزی و به صورت کامل و منظم انجام شود. برای پذیرایی در مراسم عقد لازم است به موارد زیر توجه نمایید:

 1. حتما در بخش پذیرایی، به محلی که می خواهید در آن مراسم عقد را برگزار کنید توجه نمایید. در صورتی که محل مراسم عقد در خانه باشد، می توانید از غذای خانگی برای زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد استفاده کنید.
 2. همچنین شما می توانید برای سهولت کار و افزایش کیفیت پذیرایی، از اماکن تهیه غذا برای زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد سفارش دهید و با آنها قرارداد ببندید.
 3. برای زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد می توانید از نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، آبمیوه و اسموتی، قبل و بعد از مراسم عقد استفاده کنید.
 4. بهتر است برای پذیرایی، افرادی را مشخص و تعیین کنید تا کارها سریعتر و با تقسیم مسئولیت پیش برود.

در مورد زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد باید به نکات زیر توجه کنید:

 • سعی کنید مراسم عقد را در یک بازه زمانی تعیین شده انجام دهید و برای بخش های مختلف مراسم مانند دیدار با مهمانان، آماده شدن محیط برای انجام مراسم، زمان برای عاقد، زمان رسیدن عروس و داماد، انجام مراسم عقد، پذیرایی زمانبندی مناسبی داشته باشید.
 • برای مراسم عقد حضور بزرگان دو خانواده کافی است.
 • زمان پذیرایی در سفره عقد بهتر است در انتهای مراسم پس از جاری شدن خطبه عقد و جشن و پایکوبی باشد. در انتهای مراسم، شما می توانید با اجاره یک تالار یا رستوران یا در خانه خود با اجاره کردن میز و صندلی از مراکز خدمات مجالس و استفاده از ظرف های یکبار مصرف و تهیه شام از بیرون، پذیرایی را انجام دهید.
 • همچنین به طور کلی مراسم عقد بهتر است صبح انجام شود و زمان پذیرایی از مهمان دور سفره عقد به انتهای مراسم یا در مراسمی دیگر در همان روز در خانه یا یک تالار برگزار شود. شما می توانید پس از صرف شام یا ناهار، از شیرینی و میوه و شربت برای پذیرایی استفاده کنید.

پذیرایی از مهمانان در عقد

امتیاز کاربران به این پست

به این پست امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
ثبت دیدگاه
دسته بندی ها
آخرین پست ها
تگ ها