تاریخچه مراسم عروسی در ایران

عروسی یا سور مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می­شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ­ها ، ادیان و مذاهب ، گروه­های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون ، به اشکال مختلفی برگزار می­گردد . جشن عروسی از مبحث کارکردی ازدواج جدا بوده و بخش قانونی و کارکردی ازدواج در کشورهای گوناگون ، معمولا در دفاتر انجام می­شود .

تاریخچه عروسی

برگزاری جشن عروسی ریشه در اعماق قبل از تاریخ دارد . در انجیل از معجزه عیسی در یک مراسم جشن عروسی در روستای قانا به تفضیل سخن گفته شده است . 

در ایران نیز جشن عروسی پیر شالیار که ریشه­های کهن اساطیری دارد ، هنوز همه ساله سالگرد ازدواج وی در مناطقی از کردستان گرامی داشته می­شود . همچنین در مونیخ از سال 1810 میلادی ، جشن اکتبر با مناسبت مشابهی هر ساله برپا داشته می­شود.

رسوم مشترک جهانی

رسوم عروسی در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است . تبادل حلقه ازدواج ، تبادل پول (مهریه ، شیربها و مانند آن ) ، هدیه دادن گل ، میهمانی در شب عروسی ( ولیمه ) ، موسیقی ، شعرخوانی ، دعا و خواندن کتب مقدس ( مانند قرآن ) در فرهنگ ملل گوناگون به شکل­های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد . برخی دیگر از رسوم ، مانند رقص عروس و داماد یا بریدن کیک ، اگرچه در برخی از فرهنگ­ها مشابهند ، ولی در تمامی فرهنگ­ها وجود ندارند .

لباس عروس 

لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته است . همه عروس­ها مایل بودند زیباتر به نظر برسند . گاهی جواهرات نصب شده بر لباس عروس از لباس وی پر اهمیت­تر بوده است و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می­شد ، که فقط جواهرات به چشم می­آمد ، زیاده روی در این کار باعث شد تا در قرن پانزدهم میلاد در انگلستان ، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش ، برای راه رفتن از دو همراه کمک بگیرد .

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید ، به انگلستان در دوره ملکه ویکتوریا باز می­گردد . با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها ، بسیاری از ملل همچون هندیان ترجیح می­دهند با لباس رنگی و ملی خود مراسم عروسی را به جا آورند . 

عروسی در مذاهب مختلف

اسلام :

یکی از رسم­ها و سنت­های اسلامی در مراسم عروسی << ولیمه دادن >> است . ولیمه دادن یعنی دعوت عده ای از مومنین و ارحام و همسایگان و فقرا به میهمانی صرف غذا ، حضرت محمد(ص) پیامبر مسلمان در این باره می­گوید : ولیمه در پنج مورد است : ازدواج ، تولد فرزند ، ختنه ، خرید منزل ، مراجعت از مکه معظمه .

این رسم بقدری مورد توجه پیامبر اسلام است که در مراسم عروسی علی بن ابیطالب(ع) و فاطمه زهرا (س) برآن تاکید کرد و روایت­های بسیاری در مورد تهیه آن ولیمه وجود دارد که همگی بر ساده بودن آن صحه می­گذارند .

برخی از مسلمانان جهان ، روز اول ذیحجه سالروز عروسی علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) را گرامی می­دارند . 

زرتشت :

در آئین زرتشتیان ایران ، مراسم عقد و عروسی همزمان برگزار شده و گاه به آن <<انجمن>> می­گویند . 

عروسی گروهی :

گاهی برخی از جشن­های عروسی به صورت مشترک برگزار می­شود . مثلا عروسی دو بردار یا عروسی دو خواهر یا حتی دو دوست با همسرانشان ، در فیلیپین چنین ازدواج ­هایی بدیمن تلقی می­شوند . با این حال چنین عروسی­هایی بسیار شایع است . برگزاری مراسم عروسی بصورت گروهی مانند ازدواج دانشجویی در برخی از جوامع شایع شده و اینگونه مراسم کم هزینه تر برگزار می­شود .

همزمان با این مراسم ، در آئینی مشابه در ایران ، دوازده هزار زوج ایرانی نیز زندگی مشترک خود را جشن گرفته­اند . شاید بزرگترین جشن عروسی دنیا از این نوع ، عروسی­ای باشد که اکتبر 2009 میلادی در حیاط دانشگاهی واقع در نزدیکی سئول ، پایتخت کره جنوبی برگزار شد . در این مراسم بیش از بیست هزار عروس و داماد از کشورهای مختلف جهان ، آغاز زندگی مشترک خود را به صورت گروهی جشن گرفتند . همزمان با این مراسم ، در آئینی مشابه در ایران ، دوازده هزار زوج ایرانی نیز زندگی مشترک خود را جشن گرفته­اند .

عروسی در ایران :

عروسی در ایران رسوم مختلفی دارد همچون خواستگاری ، بله بران ، شیرینی خوران ، مهربران ، نامزدی ، عقدکنان ، جشن عقد ، جهازبران ، حنابندان و زفاف می­باشد . عروسی مرحله ماقبل زفاف بوده و معمولا زفاف در همان شب عروسی رخ داده و پایانی است بر این فرایند . در ایران معمولا هزینه­های شب عروسی برعهده داماد می­باشد و قالبا هزینه جهیزیه و خلعتی بر عهده خانواده عروس است . در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت نیز وجود دارد که در آن داماد بخشی از جهیزیه را تهیه می­کند . در هزینه­های عروسی خانواده­ها نیز کمک می­کنند چون هزینه ها ی ازدواج بیش از درآمد یک فرد است .

تشریفات صبور :

خدمات مجالس و تشریفات عروسی صبور کلیه خدمات مربوط به برگزاری مراسم عروسی را یکجا مطابق با استانداردهای روز دنیا برگزار می نماید و شبی رویایی را برای شما و میهمانان عزیزتان به ارمغان می­آورد . تشریفات صبور مجالس عروسی شما را با بالاترین سطح کیفی با استفاده از جدیدترین متد صنعت کترینگ و اصول صحیح پذیرایی و ادغام آن با فرهنگ اصیل ایرانی برگزار می­نماید . افتخار ما میزبانی از شما و میهمانان گرامیتان در یک شب خاطره انگیز و رویایی است . درخشیدن با ما را تجربه کنید . 

سایر مقالات
اجاره باغ عروسی بهترین گزینه برای برگزاری مراسم عقد و عروسی است
اجاره باغ عروسی بهترین گزینه برای برگزاری مراسم عقد و عروسی است
برگزاری یک مراسم عروسی نیازمند تشریفات مختلف می باشد و می تواند در مکان های گوناگون از جمله باغ عروسی مجهز و زیبا برگزار گردد. باغ عروسی به دلیل داشتن انواع امکانات مورد نیاز برای برگزاری جشن های عقد و عروسی امروزه با استقبال زوج های جوان و خانواده های آن ها روبرو است.
ادامه مطلب
ازدواج سنتی ایرانی
ازدواج سنتی ایرانی
ازدواج سنتی ایرانی فرایندی است که دارای مراحل مختلفی است . این مراحل در برخی از نقاط ایران از ابتدا اندکی تفاوت داشته و در برخی از نقاط دیگر ، به تدریج تغییراتی در آن راه یافته است 
ادامه مطلب
ویژگی های تشریفات عروسی عالی
ویژگی های تشریفات عروسی عالی
ازدواج در ایران دارای رسوم و قواعدی است که برخی از آن ها منحصر ایران است .رسم و رسوم تشریفات عروسی ایران در طول تاریخ تغییر کرده است تا جایی که دیگر شکل مدرن به خود گرفته است و معنی تشریفات عروسی به طور کلی تغییر پدا کرده است
ادامه مطلب
چالش ها و راهکار هایی در ازدواج با مرد مطلقه
چالش ها و راهکار هایی در ازدواج با مرد مطلقه
ازدواج با مرد مطلقه شاید در نظر بسیاری از افراد کاری ناپسند باشد. مردی که به هر دلیل از همسر قبلی اش جدا شده. اگر وارد چنین رابطه ای شده اید یا خواستگاری با این ویژگی ها دارید حتما این مطلب را بخوانید
ادامه مطلب