تاریخچه مراسم عروسی در ایران

عروسی یا سور مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می­شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ­ها ، ادیان و مذاهب ، گروه­های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون ، به اشکال مختلفی برگزار می­گردد . جشن عروسی از مبحث کارکردی ازدواج جدا بوده و بخش قانونی و کارکردی ازدواج در کشورهای گوناگون ، معمولا در دفاتر انجام می­شود .

تاریخچه عروسی

برگزاری جشن عروسی ریشه در اعماق قبل از تاریخ دارد . در انجیل از معجزه عیسی در یک مراسم جشن عروسی در روستای قانا به تفضیل سخن گفته شده است . 

در ایران نیز جشن عروسی پیر شالیار که ریشه­های کهن اساطیری دارد ، هنوز همه ساله سالگرد ازدواج وی در مناطقی از کردستان گرامی داشته می­شود . همچنین در مونیخ از سال 1810 میلادی ، جشن اکتبر با مناسبت مشابهی هر ساله برپا داشته می­شود.

رسوم مشترک جهانی

رسوم عروسی در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است . تبادل حلقه ازدواج ، تبادل پول (مهریه ، شیربها و مانند آن ) ، هدیه دادن گل ، میهمانی در شب عروسی ( ولیمه ) ، موسیقی ، شعرخوانی ، دعا و خواندن کتب مقدس ( مانند قرآن ) در فرهنگ ملل گوناگون به شکل­های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد . برخی دیگر از رسوم ، مانند رقص عروس و داماد یا بریدن کیک ، اگرچه در برخی از فرهنگ­ها مشابهند ، ولی در تمامی فرهنگ­ها وجود ندارند .

لباس عروس 

لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته است . همه عروس­ها مایل بودند زیباتر به نظر برسند . گاهی جواهرات نصب شده بر لباس عروس از لباس وی پر اهمیت­تر بوده است و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می­شد ، که فقط جواهرات به چشم می­آمد ، زیاده روی در این کار باعث شد تا در قرن پانزدهم میلاد در انگلستان ، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش ، برای راه رفتن از دو همراه کمک بگیرد .

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید ، به انگلستان در دوره ملکه ویکتوریا باز می­گردد . با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها ، بسیاری از ملل همچون هندیان ترجیح می­دهند با لباس رنگی و ملی خود مراسم عروسی را به جا آورند . 

عروسی در مذاهب مختلف

اسلام :

یکی از رسم­ها و سنت­های اسلامی در مراسم عروسی << ولیمه دادن >> است . ولیمه دادن یعنی دعوت عده ای از مومنین و ارحام و همسایگان و فقرا به میهمانی صرف غذا ، حضرت محمد(ص) پیامبر مسلمان در این باره می­گوید : ولیمه در پنج مورد است : ازدواج ، تولد فرزند ، ختنه ، خرید منزل ، مراجعت از مکه معظمه .

این رسم بقدری مورد توجه پیامبر اسلام است که در مراسم عروسی علی بن ابیطالب(ع) و فاطمه زهرا (س) برآن تاکید کرد و روایت­های بسیاری در مورد تهیه آن ولیمه وجود دارد که همگی بر ساده بودن آن صحه می­گذارند .

برخی از مسلمانان جهان ، روز اول ذیحجه سالروز عروسی علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) را گرامی می­دارند . 

زرتشت :

در آئین زرتشتیان ایران ، مراسم عقد و عروسی همزمان برگزار شده و گاه به آن <<انجمن>> می­گویند . 

عروسی گروهی :

گاهی برخی از جشن­های عروسی به صورت مشترک برگزار می­شود . مثلا عروسی دو بردار یا عروسی دو خواهر یا حتی دو دوست با همسرانشان ، در فیلیپین چنین ازدواج ­هایی بدیمن تلقی می­شوند . با این حال چنین عروسی­هایی بسیار شایع است . برگزاری مراسم عروسی بصورت گروهی مانند ازدواج دانشجویی در برخی از جوامع شایع شده و اینگونه مراسم کم هزینه تر برگزار می­شود .

همزمان با این مراسم ، در آئینی مشابه در ایران ، دوازده هزار زوج ایرانی نیز زندگی مشترک خود را جشن گرفته­اند . شاید بزرگترین جشن عروسی دنیا از این نوع ، عروسی­ای باشد که اکتبر 2009 میلادی در حیاط دانشگاهی واقع در نزدیکی سئول ، پایتخت کره جنوبی برگزار شد . در این مراسم بیش از بیست هزار عروس و داماد از کشورهای مختلف جهان ، آغاز زندگی مشترک خود را به صورت گروهی جشن گرفتند . همزمان با این مراسم ، در آئینی مشابه در ایران ، دوازده هزار زوج ایرانی نیز زندگی مشترک خود را جشن گرفته­اند .

عروسی در ایران :

عروسی در ایران رسوم مختلفی دارد همچون خواستگاری ، بله بران ، شیرینی خوران ، مهربران ، نامزدی ، عقدکنان ، جشن عقد ، جهازبران ، حنابندان و زفاف می­باشد . عروسی مرحله ماقبل زفاف بوده و معمولا زفاف در همان شب عروسی رخ داده و پایانی است بر این فرایند . در ایران معمولا هزینه­های شب عروسی برعهده داماد می­باشد و قالبا هزینه جهیزیه و خلعتی بر عهده خانواده عروس است . در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت نیز وجود دارد که در آن داماد بخشی از جهیزیه را تهیه می­کند . در هزینه­های عروسی خانواده­ها نیز کمک می­کنند چون هزینه ها ی ازدواج بیش از درآمد یک فرد است .

تشریفات صبور :

خدمات مجالس و تشریفات عروسی صبور کلیه خدمات مربوط به برگزاری مراسم عروسی را یکجا مطابق با استانداردهای روز دنیا برگزار می نماید و شبی رویایی را برای شما و میهمانان عزیزتان به ارمغان می­آورد . تشریفات صبور مجالس عروسی شما را با بالاترین سطح کیفی با استفاده از جدیدترین متد صنعت کترینگ و اصول صحیح پذیرایی و ادغام آن با فرهنگ اصیل ایرانی برگزار می­نماید . افتخار ما میزبانی از شما و میهمانان گرامیتان در یک شب خاطره انگیز و رویایی است . درخشیدن با ما را تجربه کنید . 

سایر مقالات
انتخاب بهترین باغ و تشریفات مجالس عروسی در تهران
انتخاب بهترین باغ و تشریفات مجالس عروسی در تهران
امروزه موسسات تشریفات و خدمات مجالس  بسیاری در تهران فعالیت می کنند که تقریبا همه آنها در زمینه برگزاری مراسم نامزدی، عقد، خدمات عروسی، باغ عروسی، برگزاری میهمانی، برگزار کننده افتتاحیه موسسات، شرکت ها، تشریفات مجالس سفارتخانه ها، برگزار کننده جشن عقد، جشن نامزدی، جشن عروسی جشن سالگرد ازدواج، تشریفات جشن تولد فعالیت دارند.
ادامه مطلب
نکات مهم در رابطه با انتخاب باغ عروسی
نکات مهم در رابطه با انتخاب باغ عروسی
در زمان انتخاب باغ عروسی توصیه می کنیم افراد به چند نکته مهم توجه کافی نمایند. موقعیت مکانی باغ، طراحی و دکوراسیون آن، چیدمان میز و صندلی ها و همچنین ظرفیت باغ از جمله این نکات می باشند که توجه کردن به آن ها قبل از رزرو باغ از اهمیت بالایی برخوردار است.
ادامه مطلب
بررسی مهمترین نکات تشریفات عروسی
بررسی مهمترین نکات تشریفات عروسی
برای همه افراد روز عروسی یکی از خاطره انگیز ترین روزهای زندگی محسوب می شود و همه دوست دارند که برای برگزاری یک مراسم عروسی با شکوه برنامه ریزی های درستی انجام دهند. تشریفات عروسی بخش مهم عروسی محسوب می شود اما همه افراد مطلع نیستند که چطور باید همه برنامه ریزی های درست را انجام دهند.
ادامه مطلب
آخرین مدل لباس عروس 2019
آخرین مدل لباس عروس 2019
لباس عروس یکی از مهم ترین مولفه های یک مراسم ازدواج است که در انتخاب آن باید دقت و سلیقه بسیاری به عمل آید.
ادامه مطلب