تاریخچه مراسم عروسی در ایران

عروسی یا سور مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز یک ازدواج و زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می­شود. این مراسم در کشورها و فرهنگ­ها ، ادیان و مذاهب ، گروه­های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون ، به اشکال مختلفی برگزار می­گردد . جشن عروسی از مبحث کارکردی ازدواج جدا بوده و بخش قانونی و کارکردی ازدواج در کشورهای گوناگون ، معمولا در دفاتر انجام می­شود .

تاریخچه عروسی

برگزاری جشن عروسی ریشه در اعماق قبل از تاریخ دارد . در انجیل از معجزه عیسی در یک مراسم جشن عروسی در روستای قانا به تفضیل سخن گفته شده است . 

در ایران نیز جشن عروسی پیر شالیار که ریشه­های کهن اساطیری دارد ، هنوز همه ساله سالگرد ازدواج وی در مناطقی از کردستان گرامی داشته می­شود . همچنین در مونیخ از سال 1810 میلادی ، جشن اکتبر با مناسبت مشابهی هر ساله برپا داشته می­شود.

رسوم مشترک جهانی

رسوم عروسی در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است . تبادل حلقه ازدواج ، تبادل پول (مهریه ، شیربها و مانند آن ) ، هدیه دادن گل ، میهمانی در شب عروسی ( ولیمه ) ، موسیقی ، شعرخوانی ، دعا و خواندن کتب مقدس ( مانند قرآن ) در فرهنگ ملل گوناگون به شکل­های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد . برخی دیگر از رسوم ، مانند رقص عروس و داماد یا بریدن کیک ، اگرچه در برخی از فرهنگ­ها مشابهند ، ولی در تمامی فرهنگ­ها وجود ندارند .

لباس عروس 

لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته است . همه عروس­ها مایل بودند زیباتر به نظر برسند . گاهی جواهرات نصب شده بر لباس عروس از لباس وی پر اهمیت­تر بوده است و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می­شد ، که فقط جواهرات به چشم می­آمد ، زیاده روی در این کار باعث شد تا در قرن پانزدهم میلاد در انگلستان ، شاهزاده مارگریت مجبور شود به دلیل سنگینی لباسش ، برای راه رفتن از دو همراه کمک بگیرد .

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید ، به انگلستان در دوره ملکه ویکتوریا باز می­گردد . با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها ، بسیاری از ملل همچون هندیان ترجیح می­دهند با لباس رنگی و ملی خود مراسم عروسی را به جا آورند . 

عروسی در مذاهب مختلف

اسلام :

یکی از رسم­ها و سنت­های اسلامی در مراسم عروسی << ولیمه دادن >> است . ولیمه دادن یعنی دعوت عده ای از مومنین و ارحام و همسایگان و فقرا به میهمانی صرف غذا ، حضرت محمد(ص) پیامبر مسلمان در این باره می­گوید : ولیمه در پنج مورد است : ازدواج ، تولد فرزند ، ختنه ، خرید منزل ، مراجعت از مکه معظمه .

این رسم بقدری مورد توجه پیامبر اسلام است که در مراسم عروسی علی بن ابیطالب(ع) و فاطمه زهرا (س) برآن تاکید کرد و روایت­های بسیاری در مورد تهیه آن ولیمه وجود دارد که همگی بر ساده بودن آن صحه می­گذارند .

برخی از مسلمانان جهان ، روز اول ذیحجه سالروز عروسی علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) را گرامی می­دارند . 

زرتشت :

در آئین زرتشتیان ایران ، مراسم عقد و عروسی همزمان برگزار شده و گاه به آن <<انجمن>> می­گویند . 

عروسی گروهی :

گاهی برخی از جشن­های عروسی به صورت مشترک برگزار می­شود . مثلا عروسی دو بردار یا عروسی دو خواهر یا حتی دو دوست با همسرانشان ، در فیلیپین چنین ازدواج ­هایی بدیمن تلقی می­شوند . با این حال چنین عروسی­هایی بسیار شایع است . برگزاری مراسم عروسی بصورت گروهی مانند ازدواج دانشجویی در برخی از جوامع شایع شده و اینگونه مراسم کم هزینه تر برگزار می­شود .

همزمان با این مراسم ، در آئینی مشابه در ایران ، دوازده هزار زوج ایرانی نیز زندگی مشترک خود را جشن گرفته­اند . شاید بزرگترین جشن عروسی دنیا از این نوع ، عروسی­ای باشد که اکتبر 2009 میلادی در حیاط دانشگاهی واقع در نزدیکی سئول ، پایتخت کره جنوبی برگزار شد . در این مراسم بیش از بیست هزار عروس و داماد از کشورهای مختلف جهان ، آغاز زندگی مشترک خود را به صورت گروهی جشن گرفتند . همزمان با این مراسم ، در آئینی مشابه در ایران ، دوازده هزار زوج ایرانی نیز زندگی مشترک خود را جشن گرفته­اند .

عروسی در ایران :

عروسی در ایران رسوم مختلفی دارد همچون خواستگاری ، بله بران ، شیرینی خوران ، مهربران ، نامزدی ، عقدکنان ، جشن عقد ، جهازبران ، حنابندان و زفاف می­باشد . عروسی مرحله ماقبل زفاف بوده و معمولا زفاف در همان شب عروسی رخ داده و پایانی است بر این فرایند . در ایران معمولا هزینه­های شب عروسی برعهده داماد می­باشد و قالبا هزینه جهیزیه و خلعتی بر عهده خانواده عروس است . در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت نیز وجود دارد که در آن داماد بخشی از جهیزیه را تهیه می­کند . در هزینه­های عروسی خانواده­ها نیز کمک می­کنند چون هزینه ها ی ازدواج بیش از درآمد یک فرد است .

تشریفات صبور :

خدمات مجالس و تشریفات عروسی صبور کلیه خدمات مربوط به برگزاری مراسم عروسی را یکجا مطابق با استانداردهای روز دنیا برگزار می نماید و شبی رویایی را برای شما و میهمانان عزیزتان به ارمغان می­آورد . تشریفات صبور مجالس عروسی شما را با بالاترین سطح کیفی با استفاده از جدیدترین متد صنعت کترینگ و اصول صحیح پذیرایی و ادغام آن با فرهنگ اصیل ایرانی برگزار می­نماید . افتخار ما میزبانی از شما و میهمانان گرامیتان در یک شب خاطره انگیز و رویایی است . درخشیدن با ما را تجربه کنید . 

سایر مقالات
عکاسی و فیلمبرداری خاطره انگیزترین جشن زندگی
عکاسی و فیلمبرداری خاطره انگیزترین جشن زندگی
عکاسی و فیلمبرداری لازمه هر جشن است چرا که بعد از جشن تنها چیزی که برای ما باقی می ماند فیلم و عکس ها می باشد از این رو عکاسی و فیلمبرداری بسیار مهم است
ادامه مطلب
مراسم جهاز بران و آداب آن
مراسم جهاز بران و آداب آن
مراسم جهازبران از مراسم های قبل از عروسی است که ضمن آن جهاز به خانه داماد برده می شود.  جهاز اسباب و وسايلی است كه از طرف خانواده عروس تهیه و عروس آن را به خانه شوهر می برد.  خانواده عروس صورت کاملى از جهاز آماده شده تهيه مى‌کنند و در روز معيني، در خنچه‌ها چيده به خانه داماد مى‌برند.
ادامه مطلب
آشنایی با خدمات مجالس
آشنایی با خدمات مجالس
خدمات مجالس سبب می شود که مراسم شما بهتر و راحت تر انجام شود. شیوه برگزاری مراسم از اهمیت ویژه ای  برخوردار است و میزبان سعی می کند رضایت مهمان ها را کسب کند
ادامه مطلب
باشکوه ترین خدمات مجالس عروسی
باشکوه ترین خدمات مجالس عروسی
روز عروسی روزی به یاد ماندنی است. این روز متعلق به عروس و داماد است. روز عروسی روزی است که دوست دارید در کنار تمامی افرادی که دوستشان دارید جشن بگیرید و روزی به یادماندنی را بوجود آورید. تمامی عروس و دامادها در این روز می خواهند از بهترین خدمات مجالس عروسی بهرمند شوند. خدمات مجالس در تهران، با بهترین تالار و باغ عروسی فرصتی را برای این دوستان فراهم می کند تا هر چه باشکوه تر مراسم عروسی خود را در کنار دوستان برگزار کنند و شبی بیاد ماندنی داشته باشند.
ادامه مطلب